Apel Burmistrza Miasta Pruszcz Gdański w sprawie SARS-CoV-2

Szanowni Państwo!

W celu jak najskuteczniejszego zapobieżenia ewentualnemu przenoszeniu się wirusa SARS-CoV-2, na podstawie wytycznych rządowych, ograniczyłem lub poleciłem całkowicie zawiesić działalność placówek oświatowych, miejskich instytucji kultury i zamknąć miejskie baseny. W mieście działa od kilku dni także zespół kryzysowy, mający za zadanie reagować na każdą nową sytuację, związaną z zagrożeniem.

Dołączam się także do wielogłosu płynącego ze strony instytucji rządowych, specjalistów epidemiologów i samorządowców, gorąco apelując, aby pozostali Państwo w domach, niezależnie od wieku, zawsze, gdy tylko ich opuszczenie nie jest bezwzględnie konieczne.

Apel ten dotyczy w szczególności Seniorów, wyjątkowo narażonych na fatalne skutki zarażenia się koronawirusem. Kieruję go jednak także do wszystkich Pruszczan. Pamiętajmy, że nie jest to czas na wizyty towarzyskie, wspólne dziecięce zabawy i załatwianie zaległych spraw. W ten sposób sprzyjamy roznoszeniu się koronawirusa. Apeluję też o załatwianie wszystkich możliwych spraw, w tym płatności, drogą internetową.

Bezwzględnie stosujmy się do codziennych zaleceń higienicznych, które obowiązują nas wszystkich.

Szczególnie zadbajmy o Seniorów. Nie tylko tych nam najbliższych, ale także sąsiadów, lub znajomych. Zróbmy im zakupy, odbierzmy leki z apteki, wyprowadźmy psa. Uważajmy też na osoby, które wykorzystując obecną sytuację i podszywając się pod służby, próbują wymusić pieniądze, lub spenetrować nam mieszkanie.

W przypadku pytań i wątpliwości związanych z koronawirusem można kontaktować się z Infolinią NFZ: +48 800 190 590, Powiatową Stacją Sanitarno - Epidemiologiczną w Pruszczu Gdańskim, pod numerem telefonu: +48 58 683 54 12 lub w godzinach wieczornych, zgłosić się po teleporadę w Poradni Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej w Pruszczu Gdańskim, pod nr tel. +48 58 773 30 31 (telefon czynny codziennie od 18:00 do 8:00. Weekendy i dni świąteczne całodobowo).


Burmistrz Pruszcza Gdańskiego
Janusz Wróbel