Od dnia 19 marca 2025 r. obowiązują przepisy ustawy z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw, wprowadzające zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych dotyczące świadczenia rodzicielskiego.
Na mocy wprowadzonych zmian, okres uprawnienia do świadczenia rodzicielskiego może zostać wydłużony:
- dla rodziców dzieci urodzonych do ukończenia 28 tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową do 1000 g - o tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 15 tygodnia po porodzie;
- dla rodziców dzieci urodzonych po 28 tygodniu ciąży - o tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu do upływu 8 tygodnia po porodzie;
- dla rodziców dzieci urodzonych po ukończeniu 37 tygodnia ciąży i przebywających w szpitalu, co najmniej 2 kolejne dni (przy czym pierwszy z tych dni musi przypadać w okresie od 5 do 28 dnia po porodzie) - o tydzień za każdy tydzień pobytu dziecka w szpitalu w okresie od 5 dnia do upływu 8 tygodnia po porodzie.
Zgodnie z nowymi przepisami, ustalenie prawa do wydłużenia okresu przysługiwania świadczenia rodzicielskiego następuje jednorazowo na wniosek osoby uprawnionej, złożony najpóźniej do ostatniego dnia miesiąca następującego po upływie podstawowych okresów przyznania świadczenia rodzicielskiego. Dotyczy to również osób, które w dniu 19 marca br. są uprawnione do otrzymywania świadczenia rodzicielskiego lub otrzymują świadczenie rodzicielskie.
WAŻNE!
Aby ubiegać się o wydłużenie prawa do świadczenia rodzicielskiego, należy przedłożyć zaświadczenie wydane przez szpital, w którym przebywało dziecko. Zaświadczenie musi zawierać informacje o:
- okresie pobytu dziecka w szpitalu;
- tygodniu ciąży, w którym dziecko zostało urodzone;
- masie urodzeniowej dziecka, urodzonego przed 37 tygodniem ciąży.